Megjelent Kenczler Mihály új, ingyenesen elérhető elektronikus könyve. A címe Dokumentumok formázása LibreOffice-szal, alcíme Elemi tipográfia.
„Miért írtam ezt a művet? Elsősorban a létrehozási és kiadási fázis megkülönböztetésének terjesztéséért. Amilyen kézenfekvő, annyira kevéssé közismert – nem kicsit amiatt, hogy a vonatkozó szoftverek semmilyen módon nem késztetnek és nem is utalnak a fázisokra.” – Kenczler Mihály
A Pale Moon egy Firefox alapú nyílt forrásúwebböngésző. A kezelőfelületét a Firefox 28-as verziójából forkolták még az Australis bevezetése előtt, így jobban testreszabható maradt. A XULAPI-t is viszik tovább, amit a Firefox hamarosan megszüntet. Ezért kompatibilis a legtöbb Firefox kiegészítővel. Már készülnek egy saját kiegészítőgyűjteménnyel. A XUL sokkal mélyebb függvényhívásokat enged meg a bővítményeknek, így nemsokára jó pár kiterjesztés (addon) már csak Pale Moon-on fog működni teljes körűen, ilyen például a NoScript, DownThemAll!, Ghostery vagy a Greasemonkey.
Az alkalmazásról a honlapja azt mondja, hogy olyan szerkesztő, mint például CorelDRAW, az Adobe Illustrator vagy a Freehand. Legfontosabb jellemzője a professzionálisan pontos nyomtatás és a nyomtatáshoz előkészített PDF kimenet.
Az sK1 támogatja az alapvető vektorgrafikus rajzelemeket: téglalapok, lekerekített téglalapok, ellipszisek, pitek, szektorok, akkordok, sokszögek, Bézier-görbék, szöveg és bitképek.
Pár év után, 2019-ben a Szoftveripari Innovációs Pólus Klaszter és az SZTE Szoftverfejlesztés Tanszék együttműködésével újra találkozhatunk. A rendezvény célja, hogy az eddigieknél is jobban felszínre kerülhessenek a szabad szoftverekben rejlő lehetőségek, új ismereteket szerezve és szakmai kapcsolatokat építve.
Signal egy, saját fejlesztésű protokollt és újszerű titkosítási megoldásokat használó üzenetküldő alkalmazás. A Signal egyébként nyílt forráskódú, a titkos kommunikációért felelős protokoll pedig szabadon használható más szoftverekben is.
Ezt implementálja ma már a WhatsApp, a Facebook Messenger és a Google Allo is (inkább díszként és marketingfogásként, mivel általában opt-in rendszerben titkosítanak, a metaadatokat pedig tárolják és készséggel kiadják a hatóságoknak), illetve az eredeti Signal alkalmazás is (ez metaadatot nem tárol).
Bizonyára gondolkodtál már azon, hogy szívesen használnád más platformok fejlesztői környezetét Linux alatt natívan. Ilyen például az Arduino fejlesztői alkalmazása, az Arduino IDE. De, hogy egy eszközt is említsek, amellyel internetes rádiót hallgathatsz: ESP32-Radio.
Megjelent Kenczler Mihály új, ingyenesen elérhető elektronikus könyve. A címe Dokumentumok formázása LibreOffice-szal, alcíme Elemi tipográfia.
„Miért írtam ezt a művet? Elsősorban a létrehozási és kiadási fázis megkülönböztetésének terjesztéséért. Amilyen kézenfekvő, annyira kevéssé közismert – nem kicsit amiatt, hogy a vonatkozó szoftverek semmilyen módon nem késztetnek és nem is utalnak a fázisokra.” – Kenczler Mihály
Nemrég adtunk hírt a FreeCAD 0.17 Roland verziójának megjelenéséről.
Az alkalmazást háromféle módon telepítheted, és természetesen a GitHub-on fellelhető csomag is minden bizonnyal könnyen lefordul. Én az elsőként említett háromféle telepítést mutatom be.
Nyílt forráskódú, parametrikus 3D modellező szoftver.
Kiadási megjegyzések GitHub
A telepítés előtt a korábbi verziókkal készített fájlokról készíts biztonsági másolatot, ugyanis problémáid lehetnek, ha ezt nem teszed meg!
Az új verzió Windows, MAC OS és Linux rendszerekre érhető el.
December elején jött a rossz hír: 23 év működés után pénzhiány miatt lehúzza a rolót a Linux Journal. Sokak sajnálták a jobb napokat is látott kiadványt. De úgy tűnik vannak még csodák: a Linux Journal ma bejelentette, hogy a Private Internet Access (PIA) támogatásának köszönhetően van jövőjük, úgyhogy itt a Linux Journal 2.0!
Rengeteg pénzt fektetett be Elon Musk arra, hogy alaposan megreformálja az oktatást ott, ahol a legnagyobb szükség van rá. Jelenleg 250 millió gyerek nem tud írni és olvasni – Musk arra vállalkozik, hogy 15 hónapon belül már mindegyikőjük fog tudni. Az UNESCO adatai szerint jelenleg mintegy 250 millió gyerek nem tud írni, olvasni és számolni azért, mert nem jutnak hozzá a legalapvetőbb oktatáshoz sem. Jelenleg mintegy 1,6 millió tanárral többre lenne szükség a Földön, és ez a szám 2030-ra megduplázódhat.
Megjelent Kisantal Tibor: Blender – látvány és animáció című könyve.
Az FSF.hu Alapítvány kiadásában megjelent Kisantal Tibor: Blender – látvány és animáció című könyve. Az elektronikus kiadvány bevezeti az olvasót a nyílt forrású programok talán legsokoldalúbb grafikus alkalmazása, a Blender 3D szoftver használatába.
A Blender egymagában képes betölteni egy kisebb animációs filmstúdió minden igényét, lefedve a teljes produkciós folyamatot. Látványterv és próbafilm; modellezés, bevilágítás, agyagok és textúrák; animáció és szimuláció; renderelés, utómunka és vágás. Mindenre találunk megoldást ebben a szoftverben. S hogy mit ígér a könyv?